
Activele băncilor cu sediul în Uniunea Europeană au ajuns la 34.990 de miliarde de euro la sfârșitul lunii iunie 2026, în creștere cu 5,18% față de aceeași perioadă a anului trecut, potrivit datelor publicate de Banca Centrală Europeană (BCE). Rata creditelor neperformante a urcat marginal, de la 1,96% la 1,99%. În comparația rentabilității capitalurilor proprii pentru primul semestru, România ocupă locul al treilea între statele membre, după Cehia și Cipru.
Pe scurt
-
Activele băncilor cu sediul în UE au crescut cu 5,18%, până la 34.990 de miliarde de euro în iunie 2026, față de 33.270 de miliarde cu un an înainte. Diferența de aproximativ 1.720 de miliarde nu reprezintă automat credite noi acordate economiei.
-
Rata creditelor neperformante a urcat de la 1,96% la 1,99%, o modificare de 0,03 puncte procentuale. Baza de calcul a seriei BCE include și soldurile la băncile centrale și alte depozite la vedere.
-
Rata capitalului CET1 a fost de 16,43%, iar rentabilitatea capitalurilor proprii de 5,31% pentru primele șase luni. Cifra profitabilității nu este anualizată și nu poate fi comparată direct cu o rată pentru întregul an.
-
România este a treia la rentabilitatea capitalurilor proprii, după Cehia și Cipru, și depășește media UE la rata CET1. Comparațiile folosesc date consolidate, cu reguli de grupare care pot diferi de statisticile naționale despre toate băncile de pe piață.
-
Setul acoperă 336 de grupuri bancare și 2.283 de instituții independente, filiale și sucursale controlate din afara UE, reprezentând aproape întregul bilanț al sectorului. Datele descriu situația de la jumătatea anului și pot fi revizuite ulterior.
Statisticile consolidate publicate la 6 noiembrie descriu situația sectorului bancar la jumătatea anului. Activele totale erau de 33.270 de miliarde de euro în iunie 2025, astfel că majorarea este de aproximativ 1.720 de miliarde de euro. Totalul include credite, titluri financiare, disponibilități și alte poziții de bilanț: creșterea sa nu echivalează cu același volum de credite noi acordate populației și firmelor.
Modificarea ratei creditelor neperformante este de 0,03 puncte procentuale într-un an. Indicatorul exprimă ponderea acestora în totalul creditelor din seria BCE, care include și soldurile de numerar la băncile centrale și alte depozite la vedere. Această bază de calcul contează atunci când cifra este comparată cu statistici pentru portofolii mai restrânse. Variația agregată este mică și nu descrie, singură, evoluția fiecărei bănci sau a fiecărei piețe naționale.
Rata capitalului de nivel 1 de bază, cunoscută drept CET1, s-a situat la 16,43%. Ea raportează capitalul prudențial de cea mai bună calitate la valoarea totală a expunerilor ponderate la risc și este utilizată pentru evaluarea capacității băncilor de a absorbi pierderi. Procentul nu reprezintă partea din active păstrată în numerar, iar diferențele dintre state trebuie citite în raport cu structura riscurilor și a instituțiilor analizate.
Rentabilitatea capitalurilor proprii la nivelul UE a fost de 5,31% în primul semestru. BCE o calculează raportând profitul sau pierderea din primele șase luni la capitalurile proprii și precizează că valoarea nu este anualizată. Prin urmare, ea nu este direct comparabilă cu o rată aferentă întregului an. Graficul oficial plasează Cehia, Cipru și România în fruntea clasamentului, iar Slovacia, Franța și Germania la capătul inferior.
România se află peste media UE și la rata CET1. Cele mai ridicate niveluri din grafic sunt în Bulgaria, Luxemburg și Slovacia, în timp ce Spania, Grecia și Italia înregistrează cele mai mici valori. Clasamentul capitalizării diferă de cel al rentabilității: primul privește capitalul prudențial raportat la risc, iar al doilea profitul raportat la capitalurile proprii contabile. Niciunul nu constituie, separat, un clasament al siguranței tuturor băncilor dintr-o țară.
Comparațiile naționale au și o limită legată de consolidare. Pentru băncile controlate la nivel național, datele includ sucursalele și filialele din alte țări în raportarea instituției-mamă. Instituțiile controlate din străinătate sunt tratate separat de sectorul bancar național. De aceea, poziția României în aceste serii nu trebuie confundată automat cu indicatorii Băncii Naționale a României pentru toate băncile care operează pe piața locală.
Publicarea cuprinde 336 de grupuri bancare și 2.283 de instituții de credit independente, filiale și sucursale controlate din afara UE, care operează în Uniune. Împreună, ele acoperă aproape întregul bilanț al sectorului bancar european. Setul include indicatori de profitabilitate și eficiență, structura activelor, lichiditate și finanțare, calitatea activelor și adecvarea capitalului.
Instituțiile raportoare aplică în general standardele internaționale de raportare financiară și standardele tehnice ale Autorității Bancare Europene. Unele bănci mici și mijlocii pot utiliza însă norme contabile naționale. BCE avertizează că agregatele depind de disponibilitatea datelor și pot combina informații construite pe baze contabile diferite, iar structura sistemelor bancare diferă între state.
Statisticile consolidate sunt publicate de patru ori pe an. Datele trimestriale reprezintă o selecție din setul mai amplu disponibil pentru sfârșitul anului, iar publicarea din noiembrie include și revizuiri ale unor observații anterioare. Valorile din portalul BCE pot fi modificate la publicările următoare. Cifrele actuale se referă la 30 iunie și nu descriu evoluțiile ulterioare din a doua jumătate a anului.
Documente și surse de referință
-
BCE publică datele bancare consolidate pentru sfârșitul lunii iunie 2026
Comunicat statistic oficial
Banca Centrală Europeană
6 noiembrie 2026
EN
HTML
Confirmă valoarea totală a activelor de 34.990 de miliarde de euro, creșterea anuală de 5,18%, rata creditelor neperformante de 1,99%, rata CET1 de 16,43% și rentabilitatea capitalurilor proprii de 5,31%. Include grafice oficiale și note metodologice.
Consultă comunicatul BCE →